עיצוב עמודי 404 ידידותיים למשתמש

אין גולש באינטרנט שלא נתקל בעמוד 404 לפחות פעם אחת בחייו – בגדול, מדובר בסיטואציה די מתסכלת, אתה שואף להגיע לעמוד כלשהו שמדבר על X,Y או Z ומקבל הודעת שגיאה סטנדרטית. בדרך כלל, מי שמגיע לעמוד שגיאה סטנדטי ולא ידידותי למשתמש יצא ישירות מהאתר וכתוצאה מכך ה – Bounce Rate או שיעור הנטישה של הגולשים יהיה גבוה יותר וכמות המכירות תהיה נמוכה יותר (למעשה, האתר הפסיד ברגע זה לקוח פוטנציאלי שהגיע אליו).

וורדפרס מאפשרת לך בכמה צעדים פשוטים להגדיל את כמות העמודים הנצפים של כל אדם כזה ולהתאים לו עמוד שגיאה אשר יוכל לעזור לו למצוא את מבוקשו בצורה קלה, מהירה ופשוטה יותר.

דוגמאות לעיצוב עמודי 404 באמצעות וורדפרס

אם תסקור עמודי 404 ברשת האינטרנט, תוכל לקטלג אותם למספר סוגים : עמודי שגיאה פרקטיים, עמודי שגיאה מוזרים-ויראליים ועמודי שגיאה קריאטיביים אשר משלבים תמונה או איור להעברת המסר בצורה קלילה עד כמה שניתן.

הנה כמה דוגמאות לעמודי 404 ששווה להסתכל עליהם :


מה אפשר ללמוד מהדוגמאות הנ"ל על עיצוב עמודי 404 ?

הרבה, אבל לפי דעתי חשוב לשים לב לעניין שכדאי לשלב בין קריאטיביות ויזואלית ושימושיות למשתמש. עליך לזכור שכמו שציינתי בהקדמה, מדובר בסיטואציה מתסכלת במיוחד (חיפשתי משהו והוא לא נמצא שם יותר) ולכן המטרה של העמוד היא בראש ובראשונה לעזור לגולש למצוא את מבוקשו.

בדרך כלל, כאשר מדובר על אתרי וורדפרס ניתן להציג בצורה מהירה את האלמנטים הבאים בעמודי 404 :

 1. תמונה קריאטיבית – תמונה אשר מעבירה את המסר וקשורה למהות האתר.
 2. רשימת פוסטים פופולאריים בבלוג
 3. רשימת פוסטים אחרונים בבלוג
 4. רשימת קטגוריות בבלוג
 5. רשימת תגיות בבלוג (ענן תגיות)
 6. ארכיון (פוסטים+עמודים)
 7. שורת חיפוש
 8. עזרה אחרת – פרטי יצירת קשר, מייל, הפניה לפורום העזרה או כל דבר אחר שאפשר לחשוב עליו.

איך לעצב עמודי שגיאה 404 עם וורדפרס ?

למזלנו, וורדפרס כוללת בתוכה פרמטרים או תגיות מובנות אשר מקלות עלינו את התהליך, כל מה שעלינו לעשות זה להכנס לקובץ המתאים ולערוך אותו לפי הדרישות שלנו. הקובץ אשר אחראי על עמודי השגיאה הוא קובץ 404.php אשר ניתן למצוא אותו בתיקיית העיצוב של הבלוג או האתר שלך.

בשביל להציג את רשימת הפוסטים האחרונים בבלוג הכנס את הקוד הבא :

1
   <?php get_archives('postbypost', '17', 'custom', '<li>', '</li>'); ?>

בשביל להציג את ארכיון האתר לפי חודשים הכנס את הקוד הבא :

1
   <?php wp_get_archives('type=monthly'); ?>

הערה, חשוב לציין שהקוד הנ"ל יציג את כל החודשים שבהם כתבת תוכן בבלוג. אם יש לך בלוג שמתעדכן כבר 5 שנים, זו יכולה להיות בעיה (-: ועדיף להגביל את מספר החודשים שאתה מציג (אני אכתוב על זה פוסט בקרוב).

בשביל להציג את רשימת הקטגוריות בבלוג הכנס את הקוד הבא :

1
   <?php wp_list_cats(); ?>

גם כאן, הקוד מציג את רשימת הקטגוריות כולה, לא ניתן לבחור מספר קטגוריות בלבד. במידה ותהיה מעוניין לעשות זאת, תצטרך לעשות זאת בצורה ידנית.

בשביל להציג את ענן התגיות בבלוג הכנס את הקוד הבא :

1
   <?php wp_tag_cloud('smallest=8&largest=12&unit=pt&number=30&format=list&order=RAND');?>

ניתן להגדיל את הגדלים של הפונט שיוצג בענן התגיות לפי בחירתך על ידי עריכה קלה בקוד הנ"ל.

זהו, זה לא מסובך אבל עוזר פלאים לאתר שלך. יש לך עמוד 404 ייחודי שעיצבת לאתר שלך ?, הגב לפוסט ותן קישור אליו !

אם אתה רוצה לקבל עוד המלצות, מדריכים קצרים וטיפים פשוטים, קלים ומהירים שמשנים את החיים, הרשם לעידכוני ה – RSS או לעדכונים בדואר האלקטרוני (הרשם עכשיו, אל תתעצל ! ) ותוכל לקבל עדכון זריז בכל פעם שיתווסף פוסט חדש לבלוג של WPSites.

נכתב על ידיעידן שלומן

עידן שלומן בונה אתרים ב - HTML, CSS ו - PHP החל משנת 2000. מומחה לקידום אתרים (מחקר, אופטימיזציה, קישורים וכדומה) בישראל ובחו"ל. ניתן ליצור עימי קשר דרך טופס יצירת הקשר ב- WPSites, דרך פייסבוק או Google+.